Hogyan lehet minimalizálni a tetoválás okozta bőrtüneteket?
A tetovált bőr okozta esztétikai élmény mögött eltörpülnek a bőrgyógyászati mellékhatások, mégsem szabad ezeket figyelmen kívül hagyni. A tetoválás során testidegen festék jut a bőr középső rétegébe, ami nem kívánatos hatásokat is eredményezhet. A leggyakoribb a tű okozta trauma következtében kialakuló átmeneti akut gyulladásos reakció és a fényérzékenység, de ritkán orvosi kezelést igénylő komplikációk is felléphetnek.

A tetovált bőr okozta esztétikai élmény mögött eltörpülnek a bőrgyógyászati mellékhatások, mégsem szabad ezeket figyelmen kívül hagyni. A tetoválás során testidegen festék jut a bőr középső rétegébe, ami nem kívánatos hatásokat is eredményezhet. A leggyakoribb a tű okozta trauma következtében kialakuló átmeneti akut gyulladásos reakció és a fényérzékenység, de ritkán orvosi kezelést igénylő komplikációk is felléphetnek (7). A higiénés szabályok betartásával és bőrnyugtató, regeneráló hatású készítmények alkalmazásával mind a szalonok, mind a tetoválást vállaló egyének sokat tehetnek a frissen tetovált bőr szépségének és egészségének fennmaradásáért. A kérdéssel azért is érdemes foglalkozni, mert az európai lakosság 12 %-a visel tetoválást, az Egyesült Államokban pedig az arány kétszer ekkora. (1.)
Az Európai Unió Közös Kutatóközpontja (Joint Research Center) által nemrégiben publikált adatok szerint a bőr középső rétegébe, a dermiszbe juttatott tinták akár 100 különféle anyagot tartalmazhatnak. A szervezetünkbe jutó testidegen anyagok szinte bármelyike okozhat allergiát vagy más, nem kívánt reakciót az ételektől a gyógyszerekig. Nincs ez másként a tetováló tinták összetevőivel sem.
A tetoválás biztonságával kapcsolatban már nemzetközi konferenciát is rendeztek. A szakértők megállapították, hogy az allergiát nem önmagában a tinta váltja ki, hanem annak fehérjéhez történő kötődése, az úgynevezett haptén reakció. (2.) A leggyakrabban helyi bőrtünetekkel találkozunk, az egész szervezetre kiterjedő allergia rendkívül ritka.
Amennyiben súlyos helyi bőrelváltozásokkal találkozunk, felmerül a bakteriális fertőzés lehetősége is. Ilyenkor a bőrpír és a viszketés mellett duzzanat alakul ki. (3.) A leggyakrabban előforduló baktériumok a Staphylococcusok, a Streptococcusok és a Pseudomonas. Nem mindig tisztázható egyértelműen, hogy a tinta kontaminációja, a nem megfelelő kivitelezés vagy a tetovált személy hiányos higiénéje áll a kellemetlen következmények hátterében. (1.) A legegyszerűbb, ha mindenki betartja a rá vonatkozó szabályokat.
A tetoválók részéről a gumikesztyű viselése, a bőr megfelelő tisztítása és az egyszer használatos eszközök alkalmazása tartozik a legfontosabb szabályok közé. (4.) A kezelt egyén a tetoválást követő időszakban kerülje a fürdést és a hosszan tartó zuhanyzást, a napozást, a szolárium használatát és ne vakarja az érintett bőrterületet. A védőfólia alkalmazását nem minden stúdió javasolja, a napsütésnek kitett tetovált felületet azonban érdemes fóliával lefedni. Fontos tudni, hogy bőrápoló kenőcsöt az első napokban 4 óránként, majd naponta 3-5 alkalommal használjuk és a vékony rétegben vigyük fel a bőrre. A gyakori és túl vastag krémréteg a szín kifakulásához vezethet a legtöbb gyógyító kenőcs és krém esetében (5.), azonban normál használat mellett ettől egyáltalán nem kell tartani, a bőr gyógyítása, regenerálása megfelelő gyógyhatású készítménnyel pedig kiemelten fontos.
A bőr regenerálására, kisebb sérülések ellátására érdemes olyan gyógyszeres kenőcsöt választani, mely receptmentesen áll a fogyasztók rendelkezésére és több hatóanyagot tartalmaz, így hatása is összetett.
A helyileg ható készítmények gyakori komponense, a cinkoxid már többféle bőrgyógyászati kórképben bizonyított. (8.) A cinkoxid önmagában is komplex hatással rendelkezik. Mint összehúzó szer (adsztringens) terápiás hatása egyrészt abban áll, hogy védi a gyulladt nyálkahártya vagy bőr felszínét, másrészt a mélyebb rétegbe kerülő csekély mennyiség csökkenti a kollagénrostok vízmegkötő képességét, ezáltal csökken a váladékképződés, a gyulladás és a fájdalom. A bőrregenerációt azzal segíti elő, hogy a leváló beteg hámsejteket egészségesek pótolják. (9.)
A komplex hatású Neogranormon kenőcsnek a cinkoxid azonban csak az egyik hatóanyagát jelenti. Az A-vitaminnal (retinol) és származékaival történő helyi kezelés elősegíti az egészséges granulációs szövet kialakulását és a hámosodást, ami hozzájárul a gyorsabb és tökéletesebb sebgyógyuláshoz. Az A-vitamin a hámszövet épségének fenntartásához szükséges. Szerepet játszik a hámsejtek szaporodásában, ezáltal elősegíti a bőr regenerációját. Az A-vitamin hiánya növeli a bőr irritálhatóságát, szárazságát, ami kedvez a fertőzések kialakulásának.
A Neogranormon kenőcs hatékonyságát további két összetevő fokozza. Az egyik a pancreas-kivonat, mely a benne található emésztőenzimeknek köszönhetően segíti a sebgyógyulást. Az ergokalciferol (D2-vitamin) pedig a bőr felső rétege sejtjeinek növekedését, differenciálódását segíti elő, illetve szabályozza a hámképződést.
A Neogranormon kenőcs tehát védi a hámsejteket, így az egészséges hámréteget és elősegíti a hámsérülések gyógyulását. Hatóanyagai a hámosodást és a sebgyógyulást különböző támadáspontokon kedvezően befolyásolják, ezáltal az egyes komponensek hatásai egymást kiegészítik és támogatják.